Alerji ve Tedavisi

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir?

Havada bulunup solunum yoluyla burundan alınan bazı maddeler vücuda yabancı gelir. Dolayısıyla savunma sistemimiz aşırı reaksiyon göstererek bu parçacıkları dışarı atmak ister. Hapşırma gözde, burunda kaşıntı, burun akıntısı ile oluşan bu duruma Alerjik Rinit diyoruz.

Alerjik Rinitin Belirtileri Nelerdir?

Alerjik Rinit belirtileri, hapşırma, kaşıntı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ile başlar. Bahar alerjisi olarak da bilinene bu hastalıkta bu belirti ve şikayetler dışında gözde ve kulakta damakta kaşıntı eşlik edebilir. Öksürük, baş ağrısı ses kısıklığı şikayetlere eklenebilir. Alerji için KBB polikliniğinin dışında Alerji, gögüs hastalıkları bölümlerine gidilebilir.

Alerji Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kandan alerji ile ilgili incelemeler yapılabildiği gibi alerjiyi ortaya çıkaran asıl test deri testidir. Genellikle ön kol kısmına teker teker ya da topluca damlatılan alerjenler cilt ile temas ettirilip kızarma ve kabarma yapıp yapmadığına bakılır.

Alerjiden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Alerjisi olan kişiye tedaviden önce nasıl korunacağı doktoru tarafından bir liste hazırlanıp verilir. Alerjenle temas mümkün olduğunca azaltılırsa şikayetler o oranda azalacaktır.

Alerjik Rinit Tedavisi Nasıl Olur?

Alerjik rinitte şikayetler dönemsel yani belirli zamanlarda ya da her zaman olur. Alerjenle karşılaşmadan doktor tarafından başlanacak ilaçlar şikayetleri azaltacaktır. İlaç tedavisi hastalık şikayetlerini baskılar tedavi etmez. Alerji aşısı tedavide test sonrası kullanılan çok daha etkili bir yöntemdir. İlaç kesildiğinde alerjenle karşılaşan kişinin şikayetleri tekrar oluşabilir.