Kulak (Ventilasyon) Tüpü

Kulak Tüpü (Ventilasyon Tüpü) Nedir?

Kulak tüpü kulak zarına takılan ortası delik orta kulağın havalanmasını sağlayan çeşitli boylarda ve malzemeden yapılan küçük tüplere denir.

Kulak Zarına Neden Tüp Takılır?

Orta kulak basıncı ile dış kulak yolu basıncı eşit olmalıdır. Basınç eşitleme ve orta kulak temizliği için östaki borusu görev yapar. Burnun arkasında olan bu yol boyunca olan tıkanıklıklar basıncı dengelemeye çalışır. Burun ve östaki yolunda olan tıkanıklıklar sonucu oluşan orta kulak hastalığı tüp takılarak giderilmeye çalışılır.

Kulak Tüpü Ameliyatı Ne kadar Sürer?

Bazen geniz eti ameliyatı ile birlikte yapılır. Geniz eti östaki borusunu tıkadığı için alınması gerekir. Sadece tüp takılacak ise ortalama 30 dk içinde ameliyat sonlandırılır. Erişkin hastalarda lokal anestezi altında takılabilir.

Kulak Tüpü Kulakta Ne Kadar Kalır?

İlk defa takılan hastalarda kulak tüpü ortalama 6 -12 ay arasında kalması istenir. Kulak tüpünün cinsine bağlı olarak büyük çoğunluğu kendi atar. Düşmeyen tüpler hekimin kararı ile 12 aya kadar poliklinik şartlarında alınabilir.

Kulak Tüpü Tekrar Takılır mı?

Kulak tüpü erken çıkan ya da tıkanan veya iş görmeyen hastalarda tekrar tüp takılabilir. 3- 4 defa tüp takılan hastalar mevcuttur.  Shepard kulak tüpü ortalama 6 ay Paparella kulak tüpü 2 yıl kulakta kalır. T ventilasyon tüpü gibi uzun ömürlü tüpler hastanın kulak durumuna göre tercih edilebilir.

Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrası

Kulak tüpü takıldıktan sonra 2 aylık aralıklar ile doktorunuz ortalama bir yıl hastasını takip etmelidir. Bu dönemde kulağın nem ve su dan korunması önemlidir. 

Kulağa tüp takılması ameliyatı riskleri

Kulak tüpü ya kendi düşer ya da hekim uygun görürse çıkartır. Tüp sonrası %3-4 olasılıkla kulak zarı kapanmayabilir. Kulak tüp sonrası delik kalırsa en erken 11 yaşından sonra kulak zarı ameliyatı önerilir. 

Kulak tüpünün zararları

Kulak tüpü kulakta kaldığı süreçte kulağa su kaçırılmamalıdır. 


Kulak tüpü ne zaman düşer?

Ortalama 6-8 ay sonra kısa süreli tüpler dış kulak yoluna düşebilir.