Bademcik Küçültme Ameliyatı

Bademcikleri çok büyük olan kişilerde horlama bazen uyku apnesi tarif ediyorsa küçültme işlemi yapılabilir. Yani iltihaptan değil de bademcik büyüklüğü şikâyete neden olduğunu düşünüyorsak bademcikler küçültülebilir.

Bademcik Nasıl Küçültülür?

Bademcikler küçültmenin birkaç yöntemi vardır. Çeşitli alet ve cihaz kullanımı koblatör ve termal welding gibi radyofrekans teknojili cihazlar ile bademciklerin ağız içinde görünen kısımları çıkartılır.

​​​​​Bademcik Küçültme Ameliyatı Riskleri

Bademcik dokularının küçültülmesi fonksiyon açısından belirgin bir kayba neden olmaz. Ameliyat riskleri açısından kanama riski tonsillektomiye göre daha azdır.

Bademcik küçültme ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası kıyaslama yaparsak ağrı ve komfor açısından tonsillektomiye göre daha rahat atlatılır. Yutkunma sırasındaki ağrı daha tolere edilebilir. İyileşme dönemi 1 hafta ya da 10 gündür. Bademcik üzerindeki beyazlıklar iyileşme dokularıdır iltihap değildir. 

Bademcik küçültmek mi daha iyi yoksa aldırmak mı?

Her iki işlemin yapılma sebepleri farklıdır. Buna bir KBB uzmanının karar vermesi daha uygun olacaktır. Bunun için hastayı izlemek biraz takip etmek gerekebilir.

Bademcik Tekrar Büyür mü?

Bademcilk küçültme ameliyatı sonrası %10- 15 kişide büyüme olabilir. Alerjik hastalarda büyüme riski biraz daha fazladır.

Bademcik ameliyatı sonrası kilo alınır mı?

Bademcik ameliyatı sonrası çocuklarda iştah artışı olur. Beslenmeleri kolaylaşır. Yapılan çalışmalar bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrası kilo ve boy persantillerinde artış göstermiştir.