Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanıklığı KBB polikliniğinde çok sık görülen bir şikâyettir. Birçok nedeni olabilir. Basit bir enfeksiyon sırasında burun tıkanabileceği gibi burun içinden gelişen tümör de tıkanıklığa neden olabilir.  Korona pandemisi sonrası özellikle burun tıkanıklığı vakalarında artma görüldü. Alerjik nedenler, bazen baharatlar, hormonal değişiklikler, burun septum deviasyonu, polipler, gebelik, metabolik hastalıklar vb. burun tıkanıklığına neden olur. Yaz aylarında alerji nedenli soğuk havalarda enfeksiyon nedenli olabilir. Tek taraflı burun tıkanıklığı genellikle anatomik burun içi yapılarla ilgilidir.

Burun Tıkanıklığı Önemli midir?

Evet önemlidir. Gün içinde en sık yaptığımız iş nefes alıp vermektir. Bunu da burundan yapmalıyız. Çünkü burun havayı ısıtır, nemlendirir, filtre ederek temizler. Uygun hale getirilmiş havayı bu şekilde akciğere alırız. Uzun süre burun solunumu boğaz ve akciğer hastalıklarına neden olacaktır.

Tıkanık Burnu Açma Yöntemleri

Burun içi tıkanıklığını yapan nedenler ortaya konmadan bu konuda net bir şey söylemek doğru olmaz. Ama alerjik durumlarda ya da üst solunum yolu infeksiyonlarında konka burun içi etleri şişer. ( Konu ile ilgili Burun Eti ( Konka ) Radyofrekans Uygulaması Nedir? - Kulak Burun Boğaz - Burun Estetiği - Rhinoplasty (drdenizdemir.com)) Bunların küçültülmesi için medikal tedavi yeterli olabilir. 

 

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Çocuklarda burun tıkanıklığı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonucu oluşur. Bebeklerde beslenme problemlerine neden olacak şekilde uzun süreli bir burun tıkanıklığı mutlaka araştırılmalıdır. Koanal Atrezi olarak adlandırdığımız gelişimsel duru, burun arkasının doğumsal bir nedenle açılmaması sonucu oluşur. Çocuklarda genizeti de burun tıkanıklığı yapar. Uzun süreli ağız solunumu damakta çenede şekil bozukluklarına neden olur.