Burun Eti ( Konka ) Radyofrekans Uygulaması Nedir?

Burun içi etlerinden olan konkalar burun yan duvarlarında bulunan ve zaman zaman şişebilen yapılardır. İçeriğini kemik ve bol damarlı yumuşak dokular oluşturur. Özellikle alt konkalar hipertrofik olur. Solunum havasını ısıtan nemlendiren ve filtreleyip temizleyen bu yapılar oldukça yararlı işler görür. Soğuk ve tozlu havalarda akçiğere havanın burundan geçmesi ile hava kalilteli hale konkalar vasıtasıyla getirilir. Fakat bu yapılar zaman zaman aşırı tepki vererek şişer ve burun içini kapatırlar.

Burun Eti (Konka) neden şişer?

Konkalar alerjik bünyeli kişilerde , soğuk algınlığı yada sinüzit gibi hastalıklarda şişebilir. Yapısında kemik de olduğu için yapısal olarak büyük olabilir. Ortam değişiklikleri havanın nemi ve sıcaklığından kimi zaman bu yapılar etkilenip şişebilirler. Hatta gebelik, bazı ilaçlar ve bazı kişilerde sıcak ve acı yemek yerken bile şişebilirler.

Burun Eti Konka Şişmesi Nasıl Geçer?

Burun etleri ( konkalar) bir kişide kısa dönem için şikayete neden olduğunu düşünüyorsak medikal tedaviler ile konkalar küçültülebilir. Bu kişilerin alerjik bir hastalığı olmadığı mutlaka sorgulanmalıdır. İlaç tedavisi ile şikayetleri devam eden kişilerde burun tıkanıklığının asıl sebebi konkaların büyümesi ( Konka hipertrofisi) ise konkalar radyofrekans yöntemi ile küçültülebilir. 

Burun Eti Radyofrekans Nedir?

Burun eti şişmesi eğer ilaç tedavisine yanıt vermiyor ise bir tomografi ile içerisindeki kemik yapı değerlendirilmelidir. Kemik yapısı normal olan etli kısmının büyük olduğu düşünülen konkalar için radyofrekans yöntemi uygulanır. Burun etlerinin yakılması olarak da bilinen bu yöntemde radyofrekans dalgaları konkalara bir iğneli prob vasıtasıyla iletilir. Burun eti küçültme işlemi yaklaşık 10 dk sürer. Poliklinik ortamında lokal anestezi ile yapılabilir. 

Burun Eti (Konka) Büyümesi Nelere Yol Açar?

Konka büyümesi burun tıkanıklığına zaman zaman geniz ve burun akıntısına burun içi kabuklanmaya yol açabilir.  Bu durum uzun sürerse sinüzit ve kulak hastalıkları görülebilir. Çocuklarda kulak hastalıkları yetişkinlerde basit horlamaya neden olabilir. 

Burun Eti Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Burun konka radyofrekans uygulaması sonrası iyileşme hızlıdır. İlk haftalarda hafif ödem burun tıkanıklığına neden olabilir. Sonraları burun etlerindeki bağ dokularındaki değişiklikler ile 3-4. haftada burun etleri son şeklini alır. 

Burun Eti Tekrarlar mı?

Burun eti tekrar büyür mü sorusuna maalesef evet diyebiliyoruz. Özellikle alerjik yapılı kişilerde ortalama 6 aydan sonra konkalarda büyüme görülebilir. Fakat bu oran düşüktür.

Sonuç olarak burun tıkanıklığı sebebi ile ağız solunumu yapmakta olan bu kişilerin bir KBB uzmanına görünüp doğru tanı ile hastaların bilgilendirilmeleri uygun olacaktır.  

Burun Eti Küçültme Ameliyatı Fiyatı 2024

Burun eti (konka) ameliyatlarının fiyat bilgisi için  444 0 620 nolu telefonu arayabilirsiniz.

https://youtu.be/EhLUZ8H8rz8