Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti bir burun estetiği ameliyatıdır. Burnun görsel açıdan daha iyi görünmesini sağlayan yüz güldürücü ameliyatlardandır. Burnun şeklinin estetik güzelliği dışında nefes alıp verme fonksiyonunu da bu cerrahi ile düzeltmek mümkündür. Sonuçta rinoplasti hem nefes alıp verebilen hem de görsel eğri (yamuk burun) burunları düzelten, yüze yakışan burun oluşturma ameliyatıdır.

Görsellik kadar fonksiyonel bir burun oluşturmakta çok önemlidir. Nefes alıp verme işi burundan yapılmalıdır. Burun havayı filtre eder, ısıtır ve nemlendirir. Ağız solunumu yapan kişilerde hem boğaz hem akciğer hastalıkları daha sık görülebilir. Dolayısıyla burnun dış görüntüsü üzerinde harcanan emek kadar burnun içi ile de ilgilenilmelidir. Aynı seansta konka bozuklukları, polipler, septum deviasyonu ( burun bölmesi eğriliği) rinoplasti ameliyatı ile düzeltilebilir.

Kadın ve erkek rinoplasti ameliyatında teknik olarak olmasada ölçüm ve açılar bakımından farklılıklar bulunur.

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın ameliyattan beklentisi kadar cerrahın ameliyatta neler yapmak istediği de çok önemlidir. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi, her cerrahın da bir tekniği ve alışkanlıkları vardır. Rinoplasti tarihine baktığımızda M.Ö. 600 yıllardan günümüze kadar birçok gelişme oldu. Kabaca rinoplasti ameliyatlarına açık ve kapalı olarak iki yöntemle yaklaşılır.

Kapalı Rinoplasti Nedir?

Kapalı rinoplasti burun cildini kesmeden burun içinden iskelet yapıya ulaşılmasını hedefleyen tekniğe verilen isimdir. Uygun vakalarda cerrahın tecrübesi de varsa ameliyat süresini kısaltan, daha az ödeme neden olan bir tekniktir. Genellikle ilk ameliyatını olacak, burun aksı ve ucunda çok büyük problemi olmayan kişilerde tercih edilir. Cerrahide ne kadar az dokuya dokunursanız komplikasyon oranınız daha az, iyileşme de daha hızlı olur.

Açık Rinoplasti Nedir?

Her iki burun deliği arasındaki cildi keserek burun cildini kaldırarak iskelet yapıya ulaşan tekniğe açık rinoplasti denir. Genellikle burun ucunda, burun bölmesinde travma sonrası büyük bozukluğu olanlarda veya düzeltme ameliyatı yapılacaklarda tercih edilir. Açık rinoplasti de dikiş izi uygun yöntem ve dikişlerle birkaç ay sonra fark edilmeyecek şekilde iyileşir.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasty) Nedir?

Koruyucu rinoplasti aslında 1900 yıllarda ortaya çıkmış günümüzde yeni anatomik çalışmalarla geliştirilen seçilmiş vakalarda uygulanacak bir rinoplasti tekniğidir. Bu teknikte amaç, burun ucu yumuşak dokuların ve burun sırtı iskelet yapıların mümkün olduğu kadar az çıkartılarak buruna şekil verilmesidir. Bu teknik ile daha çok kapalı rinoplasti yaklaşımı kullanılır. Burun sırtındaki yükseklik ya da çıkıntı burun sırtından değil de burunun yan duvarlarından ve burun bölmesinden doku çıkarılarak düşürülür. Dolayısıyla düşürülmüş doğal bir burun sırtı elde edilir ve daha az ödem oluşur.

Revizyon Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti ameliyatı olmuş fakat istenilen görsel yada fonksiyonel (burun tıkanıklığı) beklenti gerçekleşmemiş ise düzeltme ameliyatı diyebileceğimiz sonraki ameliyatlara revizyon rinoplasti denir.

Revizyon Rinoplasti En Erken Ne Zaman Yapılır?

Rinoplasti ameliyatından sonra ödemin geçmesi ve burnun oturması için en az 6 ay beklenilmelidir. Ameliyatı aynı cerrah yapacaksa problemler fark edildiği anda ameliyat yapılabilir. Farklı bir cerrah yapacaksa en ideal zaman ortalama bir senedir.

Revizyon Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Rinoplasti sonrası oluşan problemin bulunduğu yere ve dokuya göre ameliyat yaklaşımı ve tekniği farklılık gösterir. Burun ucu düşüklüğü, burun deliklerinde asimetri gibi problemler için kulak kıkırdağı burun sırtı çökmesi gibi problemlerde ise kaburga kıkırdağı kullanılabilir.

Erken yaşta rinoplasti

Burun estetiği en erken kaç yaşında yapılır? en aık sorulardan bir tanesidir. Burun estetiği (rinoplasti) 18 yaş altı yapılabilen bir estetik ameliyattır. Fakat ameliyat yaşının belirlenmesinde kişinin duygusal ve yapısal durumları incelenmelidir. 

Ergen kişinin şikayeti solunum problemi oluşturacak derecede travmatik bir burun ise puberta sonrası kızlarda 14 erkeklerde 16 yaşından sonra burun estetiği yapılabilir. Solunum problemi çok ciddi durumda olan çocuklarda bu ameliyat daha erken yaşlarda burun büyüme noktaları gözetilerek yapılabilir.

Yapısal olgunluk dışında duygusal olgunlukta ameliyat yaşını belirleyen diğer bir etkendir. Adayın yüzdeki kalıcı değişikliği kabullenebilecek bir olgunlukta olması istenir. 

Dolayısıyla çocuk yaştaki burun estetiği kişinin duygusal ve yapısal olgunluğu değerlendirilerek ve aileleri ile bu konu tartışılarak verilmelidir.

Piezo Rinoplasti

Ultrasonik enerji kullanarak kemik dokuyu kesen bir cihaz olarak bilinen Piezo cihazı ile rinoplasti ameliyatlarımı yapmaktayım. Bu cihazı tercih etmemdeki en büyük sebep kemik dokuya istediğim şekli dokuya zarar vermeden verebilmektir. Kemiği inceltme ve kesme işlemleri hem kemiğe hem de çevre dokulara  minimum zarar ile yapılabilmektedir. Bu da daha az ödem ve morluk demektir. Doku iyileşmesi daha hızlı olur. 

 

Burun Estetiği Fiyatları 2024

Cerrahi operasyonlar için sabit bir ücretlendirme yapılamaz. Şehir, ülke, hastane ve doktor unsurları fiyatları belirler. Ücretsiz muayene ve ön görüşme için 444 0 620 nolu telefondan randevu alabilirsiniz.