Ameliyat için öneriler

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı öncesi aşağıda belirtilen hususlara azami dikkat etmenizi istiyoruz. Genellikle ameliyat gününden bir gün önce anestezi muayenesi ve kan tahlilleri yapılır. O gün son değerlendirme tarafımdan yapıldıktan sonra ameliyat günü sabahı 8 saatlik açlık ve susuzluk ile hastaneye gelmenizi istiyoruz. Size verilen onam formlarını dikkatlice okumanız gerekmektedir. Aklınıza takılan en ufak soruyu tarafıma çekinmeden iletebilirsiniz. 

 • Daha önce burun ameliyatı olundu ise bu mutlaka söylenmelidir.
 • Kullanılan ilaçlar anestezi hekimi ve tarafıma söylenmelidir. Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçlar, ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar, vitamin hapları, zayıflama hapları ameliyat esnasında ve sonrasında kanamaya neden olacağı için ameliyattan 10 gün önce kesilmelidir ve ameliyattan sonra 10 gün süreyle de kullanılmamalıdır.
 • Bitkisel çaylar (yeşil çay,limonlu çay vb.) kanama riskini artırabildiği için, cerrahi müdahale 1 hafta öncesi ve 1 hafta sonrasında kullanılmaması gerekir. Siyah çay içebilirsiniz.
 • Nadiren de olsa kanamayı artıran kiraz, vişne, sarımsak, taze ve kuru üzüm, karpuz gibi salisilik asit içerip aspirin benzeri etki yapan gıdaları mümkünse ameliyattan önceki bir hafta içinde yoğun tüketmemeniz uygun olur.
 • Sigara ve veya nargile kullanımı var ise operasyondan 15 gün önce bırakılmalıdır. Çünkü sigara ameliyat sonrası iyileşme sürecini yavaşlatır.
 • Ameliyattan bir hafta önce alkol kullanımı kesilmelidir.
 • Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Makyaj yapmayın, oje sürmeyin.
 • Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye). Mümkünse düğmeli elbiseler tercih edin, baştan giyilenleri tercih etmeyin. Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi, jöle kullanmayın. Erkek hastaların sakal traşı olması gerekir.
 • Ameliyat saatinden iki saat önce hastanede olmanız gerekir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yaklaşık 4-5 gün süreyle başınız yaklaşık 45 derece dik olacak şekilde yatın (yatarken 2 veya 3 yastık kullanmanız yeterlidir), yan yatabilirsiniz fakat burnunuz yastığa temas etmesin, hapşırırken ağzınız açık hapşırın.
 • Burnunuzun dışında bant ve üstünde plastik bir koruyucu vardır, içinde ise burun tünelini açık tutan ve  destekleyen silikon birer tüp olabilir, bunları çıkarmaya çalışmayınız. Splintlerin alınması ağrısız bir işlemdir ve alınacakları zamanı asistanımız size bildirecektir.
 • Alçınız suya dayanıklıdır fakat özellikle ilk 3 gün burun içine musluk suyu kaçmasın (burun içine sadece reçetedeki deniz suyunu kullanın). İlk 3 gün burun içine su kaçmayacak şekilde dikkatli yıkanın, sonra alçınız dahil 2-3 dakikalık kısa süreli, ılık su ile duş alabilirsiniz (banyo kısa tutulmalı, sıcak ve buharlı ortamdan kaçınılmalıdır). Kulak veya kaburga kıkırdağı kullandığımız revizyon hastalarımızda kıkırdak alınan bölge ilk 3 gün suyla temas etmemelidir, sonra duş alabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası ilk 1-2 gün burnundan kanla karışık akıntı olması normaldir. Burun deliklerinin önünde bu sızıntıları emmesi için küçük bir gazlı bez olacaktır, sızıntı bitene kadar ara ara kirlendikçe değiştirebilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası ilk 1-2 hafta burundaki iyileşmekte olan bölgeler, kabuklar ve biriken akıntı nedeniyle burun tıkanıklığı yaşanabilir. Burun spreyi ve nemlendirici damlaları düzenli kullanmanız bu süreci rahat atlatmanızı sağlayacaktır. İyileşme süresince bu tıkanıklık azalacak ve burun normal sağlığına kavuşacaktır. Ameliyat sonrası ilk bir ay çok sert burun temizliği yapılmasından kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası bir hafta süreyle aspirin gibi kanamayı arttırma riski olan ilaç kullanmayınız. Ameliyat sonrası en az 4 hafta sigara gibi tütün ve alkol ürünleri tüketilmemelidir. Burunda beklenmedik yoğun bir kanama, yüksek ateş, beklenmedik bir ağrı olduğunda bizi bilgilendiriniz.
 • Ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonra tempolu yürüyüşlere başlayabilirsiniz fakat bir ay süreyle rinoplasti sonrası ağır spor yapmayın, burnunuza darbe almayın, sauna gibi yüzünüze kan akışını arttıran sıcak ortamlarda bulunmayın.
 • Yatarken ilk haftalar alışmak açısından seyahat yastığı kullanarak uyumak faydalı olacaktır. Rinoplasti sonrası yan yatmak riskli olabilir. Ama yastık kullanarak yan yatılabilir. Önemli olan kontrolsüz yatışı önlemek ve burnunuzu temaslardan kaçınmanızdır. 
 • Ameliyattan sonra 2 ay süreyle gözlük kullanmayınız, şişlik yoksa ertesi gün şişlik varsa 3. günden sonra lens kullanabilirsiniz.
 • Rinoplasti sonrası masaj doktorunuz önerdiği takdirde yapılabilir. Belli ölçülerde ve belirli yerlere tekrarlayacı dokunmalar cildin kemik ve kıkırdak yapıya daha iyi oturmasını sağlayacaktır. 
 • Rinoplasti sonrası dudak hareketleri ya da gülmek burun yapınıza zarar vermez. O bölgede uyuşukluk ve gerginlik hissi bir zaman devam edecektir. Diş fırçalarken yukarı aşağı değil yanlara doğru üst dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. 

Rinoplasti sonrası sigara kullanımı ile ilgili video için linke tıklayınız.

https://youtu.be/RiOPnUySetw

 

 

Sosyal Medyada Paylaş: