Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı

Kulak Zarı Nedir?

Kulak zarı dış kulak yolu ile orta kulak dediğimiz işitme kemikçiklerinin bulunduğu alanı bölen işitmede görevi olan bir yapıdır. Orta kulak yapılarının korunması için sağlam olması çok önemlidir.

Kulak Zarı Deliği Belirtileri Nelerdir?

Kulaktan gelen su gibi açık renkte ya da kanlı akıntı kulak zarında delik olabileceğine işaret eder. Kulakta şiddetli bir ağrı sonrası gelişen akıntı ile ağrının azalması kulak iltihabının zar delinmesi ile boşaldığını gösterir. Kulağa gelen travma sonrası işitmede azalma çınlama hatta baş dönmesi gelişmiş ise kulak zarı delinmiş olabilir. B unlar dışında çocuk iken geçirilen kulak iltihapları sonucu uzun süre sessiz kalan kulak akmaya başlarsa mutlaka bir KBB uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. 

Kulak Zarı Delinmesi İşitme Kaybı Yapar mı?

Kulak zarında deliğin oluşmasına neden olan sebebe göre değişir. Travma sonucu gelişen kulak zarı deliği iç kulakta kulak kemikçiklerinde de hasara neden oldu ise işitme kaybı oranı yüksektir. Sadece zarda kulak iltihabı nedeniyle toplu iğne başı büyüklüğündeki bir delik işitme kaybına neden olmayablir. Yani zardaki deliğin büyüklüğü ve orta kulak hasarı işitme azlığında önemlidir. 

Kulak Zarı Delinmesi (Yırtılması) ve Çökmesi

Kulak zarı orta kulak iltihapları sonrasında ya da travma sonucu delinebilir. Çocuklarda sık görülen orta kulak iltihabı bazen kulak zarında basınca neden olarak zarı patlatır ve akar. Kulak Burun Boğaz sistemi birbiri ile bağlıdır. Östaki borusu ile de kulak burundan hava alır. Bu yolun çalışmasını engelleyen septum deviasyonu ya da östaki borusu disfonksiyonu kulak zarında zamanla kulak zarı çökmesine neden olur. Kulak zarında çökme kulak kemiklerinde erimeye neden olur.

Kulak Zarı Ameliyatı Neden Yapılır?

Orta kulak yapıları çok hassastır. Kulak zarı delik ise buradan nem ya da toz girmesi enfeksiyona davetiye çıkarır. Orta kulakta tekrarlayan enfeksiyonlar komşu olan beyine yayılabilir. Menenjit, beyin absesi, yüz felci görülebilir. Tedavi edilmeyen ya da korunmayan kulağa sahip kişilerde zamanla baş dönmesi işitme azlığı gelişmesi beklenir. Kronik kulak iltihabı çok sık ağrı yapmadığı için kişileri rahatsız etmez. Ama yukarıdaki hastalıklar geliştiği zaman artık çok geç kalınmış olabilir.

Kulak Zarı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak zarı ameliyatı için birkaç yaklaşım vardır; endoskopik yaklaşım, kulak içi yaklaşım, ve kulak arkası yaklaşım. Bütün yaklaşımlarda amaç delik ya da çöken kısmı kıkırdak ya da kas zarı kullanarak onarmaktır.

Endoskopik Kesisiz Kulak Zarı Ameliyatı Nedir?

Bu teknik endoskopik uygulamaya uygun kulak hastalığı olanlarda kulak kanalından endoskop yardımı ile yapılır. Cilt kesisi olmadığı için iyileşme daha hızlı olur.

Endoskopik Kulak Ameliyatı Fiyatları

Kulak yapısı uygun hastalarda uyguladığım bu yöntem için ücretsiz muayene ve ön görüşme için 444 0620 den randevu alabilirsiniz.

Ameliyatla ilgili ayrıntılı bilgilendirme videosu aşağıdaki linkte...

Kulak zarının delinmesi nasıl tedavi edilir? Dr.Deniz Demir - YouTube