Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Nedir?

Kulakların karşıdan ya da arkadan bakıldığında belirgin olarak görülmelerine denir. Genellikle doğumsal olarak yani genetik geçişli bir durumdur. Kulak yapısındaki kıkırdakların ya aşırı gelişmesi ya da kıkırdak kıvrımlarının gelişmemesi sonucu oluşur. Genellikle düzgün bir kulağın sonradan kepçe kulak olması mümkün değildir. Kulak enfeksiyonları geçirilen ameliyatlar sonrası kulakta kepçe formasyonu oluşabilir. İşitmede bir problem yaratmasa da estetik görüntüsü kişilerde psikolojik problemlere neden olabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Ne Zaman Yapılır?

Kulak kepçesi genellikle erişkin boyutunun %90 nına 6-7 yaşlarda ulaşır. Bu yaştan sonra her zaman bu ameliyat yapılabilir. Fakat özellikle psikolojik sorunların ortaya çıkmaması okul öncesi bu tür ameliyatların yapılması önerilmektedir. Kepçe kulak büyümeye bağlı düzelmez.

Kepçe Kulak Nasıl Düzelir?

Bebeklerde fark edildiğinde doktor tarafından kulağın atellenmesi bir yaşına kadar sorunu düzeltebilir. Evde kulağı atellenen bebek takip edilir. Evde kepçe kulak düzeltme başka türlü olamaz. Masajla veya evde yapacagınız başka yöntemlerle düzeltilemez. Ayrıca kulakdaki şekil bozukluğu kendi kendine düzelmez. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak yapısının durumuna göre değişir. Bu tür ameliyatlarla uğraşan cerrahın belirginliğe neden olan anatomik bozukluğu iyi tespit etmesi, tedavisi içinde uygun tekniği kullanması çok önemlidir. İp kullanarak ya da doku zayıflatıp çıkartarak kulağı bükülebilir yapmak temel prensiptir.

İple Kulak Kepçesi Ameliyatı Nedir?

Kulak kepçe ameliyatlarında tek tekniğin yeri yoktur. Bu tür ameliyatlar için birkaç teknik bilmek ve doğru tekniği doğru yerde uygulamak önemlidir. Yani aynı teknik her hastada uygulanmaz. Günümüzde birçok teknik tanımlanmıştır. Özellikle hafif kepçe kulak durumlarında uygulanır. İplik tekniği de bunlardan bir tanesidir. Kesisiz kulak ameliyatı olarakta bilinen bu yöntemde kulak kepçesi kıkırdak yapısının bükülebilir olan kişilerde erimeyen iple yapılan tekniğe verilen isimdir. Genellikle lokal anestezi altında cilt kesisi yapmadan yapılabildiği için ameliyat daha kısa sürer iyileşme süreci daha hızlıdır. Gündüz bandaj takma ihtiyacı olmaz. Kulak memesi için rezeksiyon yapılabilir. daha kolay bir işlemdir. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Kulak Eski Haline Döner mi?

Kulak ameliyatı doğru teknik ile yapılan ameliyatla ömür boyu kalıcılık sağlanır. İplik tekniğinde kıkırdak sert ise ip atabilir. Kişi ameliyat sonrası dönemde bandajını kullanmaz önerilere uymaz ise açılmalar olabilir.

Kulak Estetiği Fiyatları

Kepçe kulak ameliyatı 2024 fiyatları hekim ve hastane bazlı olarak değişiklik göstermektedir. Ücretsiz muayene ve fiyat bilgisi için 444 0620 den randevu alabilirsiniz. 

Ameliyat videosunu izlemek için tıklayınız;

https://youtu.be/oKu_7otVWlk