Yüz şekline göre burun şekilleri

Burun estetiği (rinoplasti) de amaç; görsel olarak hoş gözüken bir burun yapmakla birlikte, burun yüz hatlarının uyumlu olmasını da sağlamaktır. Burun yüzün parçaları olan alın, elmaçık kemikleri, çene ve dudaklar ile uyumlu olmalıdır. Erkek ve kadın adaylarda bu oranlar evrensel bazı sayısal değerler arasında hesaplanabilir. Ameliyat öncesi yapılan fotoshop çalışması ile bu oranlar kullanılarak uygun büyüklükte burun demo çalışması yapılır. 

Etnik köken ve farklı toplumlarda yaşayan insanların yüz yapısına hakim olunmalı ve yapılacak burun hakkında kişi ile ameliyat öncesi konuşulmalıdır. 

Yüz karşıdan bakıldığında yüzün şekli değerlendirilmelidir. Baklava, oval, yuvarlak, kare, dikdörtgen yüz şekilleri en yaygın görülen yüz tipleridir. 

Burun sırtı uzunluğu dudak burun ve dudak alın açıları değerlendirilirken mutlaka ön yüz genişlik ve uzunlukları 3 veya daha fazla bölümlere ayrılarak uygunlukları araştırılmalıdır. 

Örnek verecek olursak; oval ya da yuvarlak yüz tipinde keskin burun hatları oluşturmak hoş görülmeyebilir. Ya da baklava tarzı yüz tipinde yuvarlak hatlı burun yapmak istenilen sonucu vermeyebilir.